BEVIZSGÁLT, KIVÁLÓ MINŐSÉGŰ GYÓGYNÖVÉNYBŐL
1. A FIZIKAI ÉS SZELLEMI EGÉSZSÉG MEGŐRZÉSÉT TÁMOGATÓ HATÁSA
- A macagyökérrel végzett kutatások során szorongást és depressziót csökkentő hatást figyeltek meg (Brooks). Előzetes vizsgálatokban egy macagyökérből készült kivonat számos, a stresszel összefüggésbe hozható negatív egészségügyi állapotot javított, úgy mint az emelkedett kortikoszteronszintet és fekélyeket (López-Fando). Egy kínai kutatásban posztmenopauzás tünetekben szenvedő nők 12 héten keresztül fogyasztották a macagyökeret. A vizsgálat több pozitív eredménnyel zárult, mert nem csak a depressziós tüneteik enyhültek, hanem diasztolés vérnyomás eredményükben is javulást mértek (Stojanovska).
- Egy előzetes vizsgálatban a macagyökér kivonat szignifikánsan csökkentette a kortikoszteronszintet, illetve nőtt a noradrenalin és a dopamin szintje. Ezek az eredmények azt mutatják, hogy az antidepresszánsszerű hatás a noradrenerg és a dopaminerg rendszer aktiválásával és az oxidatív stressz csökkentésével alakul ki (Ai).
- A macagyökér fizikai teljesítményt javító hatását már vizsgálták in vitro és in vivo kutatásokban. Ezekben a macagyökér mérsékelte az edzés okozta izomfáradtságot azáltal, hogy feltételezhetően növelte egyes koenzimek koncentrációját az izmokban, valamint csökkenést tapasztaltak a gyulladást és oxidatív stressz jelző markerekben (Zhu).
- Egy 2023-ban publikált, férfi élsportolók körében végzett vizsgálatban fekete macagyökér porból készült készítmény 8 héten keresztül történő fogyasztása során pozitív változást tapasztaltak a sportolók fizikai teljesítményében (erőnlét, mozgékonyság) a kiindulási értékekhez képest (Lee).
2. AZ EGÉSZSÉGES NEMI VÁGY FENNTARTÁSÁT TÁMOGATÓ HATÁSA
- A macagyökér nemi vágyat növelő hatása már több kutatásban is igazolódott. Az Andrologia nevű lapban megjelent kutatásban a résztvevő 21-56 év közötti egészséges férfiak 8 hét macagyökér fogyasztás után libidójuk növekedéséről számoltak be (Gonzalez).
- A World Journal of Men’s Heath folyóiratban megjelent vizsgálat alapján, amelyet 40 év feletti férfiak körében végeztek, 12 hét használat után szignifikáns javulást tapasztaltak a Nemzetközi Erektilis Funkció Index (IIEF) alakulásában. Ezen túl a vizsgálat során a férfiaknál javulást állapítottak meg az androgénhiányra utaló tünetekben, valamint az életminőségükben is pozitív változásokról számoltak be (Shin).
- A libidó növekedése nőkkel végzett vizsgálatokban is megfigyelhető volt, akiknél a szexuális zavarok például antidepresszáns gyógyszerek mellékhatásaként alakultak ki (Dording).
- A hatásmechanizmus egyelőre nem ismert pontosan, de a macagyökérben lévő összetevők (pl: macain, macamid) feltehetően nem közvetlenül a nemi hormonok – tesztoszteron, progeszteron, ösztradiol, tüszőstimuláló hormon, luteinizáló hormon, prolaktin – növelésén, vagy csökkentésén keresztül hatnak, mivel ezekben a vizsgálatokban a macagyökeret és a placebo készítményt fogyasztóknál nem mértek különbséget ezen hormonok mennyiségében (Brooks, Stojanovska, Melnikovova). Tehát a macagyökér vélhetően a hormonháztartás befolyásolása nélkül növeli a nemi vágyat.